23.06.19

Spotify Playlist - další porce nové hudby

Doufám, že jste se už prokousali oběma díly ohlédnutí za rokem 2018 a už dychtivě vyhlížíte tipy na novou hudbu. Toto je hudba, kterou jsem objevil v posledních cca. 5 měsících. Tentokrát je to spíše mainstream, něco z toho jste už určitě někde zaslechli, ale věřím, že ne všechno. Tak se na to pojďme podívat. Nastartujte si Spotify. 😊


Tom Walker

Tom je v poslední době velký hit u nás doma. Přišel jsem s tím já a dostal jsem se k tomu trochu oklikou. Od té doby u nás hraje téměř každý den. Skotský zpěvák Tom Walker si u nás doma získal svou asi nejmladší fanynku - moji téměř roční dceru.

Leave a Light On (#119) je poutavá skladba, která v refrénu připomene Imagine Dragons. Chytlavá elektronická melodická linka doplňuje jinak poklidnou popovou baladu, jejíž předností je vedle zmíněné melodie právě vokální projev interpreta.

Angels (#120) je další skladbou, kterou jen tak z hlavy nedostanete. Zdá se, že to je hlavní deviza písní Toma Walkera. Ne že by to bylo na škodu. Tentokrát však namísto elektroniky čekejte skladbu, která má soulový a gospelový nádech. A nechá připomenout třeba Hoziera.

Walk Alone (#121) je skladba britské elektronické formace Rudimental, která si pro většinu svých skladeb zve více či méně známe zpěváky a zpěvačky. V této skladbě uslyšíte tedy znovu Toma Walkera. V dalších skladbách pak najdete třeba i Eda Sheerana.

Red Hot Chilli Pipers

Leave a Light On (#122) ještě jednou. Touto verzí jsem Toma Walkera objevil. Zde se spojil se svými krajany - dudáckým souborem Red Hot Chilli Pipers. Ti spojují své skotské hudební kořeny s rockovou a popovou hudbou. Tentokrát jejich dudy nahradily původní elektronické zpracování, čímž je skladba snad ještě působivější.

Když už je zde máme, byla by škoda se nepodívat i na jejich další tvorbu. Red Hot Chilli Pipers jsem objevil při návštěvě Skotska už před lety, kdy jsem si přivezl jejich album. Ve většině případů předělávají klasické rockové písně, které zabalí do zvuků skotských dud. Ale občas umí sáhnout i po jiném žánru.

We Will Rock You / Eye Of The Tiger / The Clumsy Lover (#123) je trojskladba klasických rockových vypalovaček, které podtrhují právě skotské dudy. Je vidět, že to funguje, což ukazují i nepočitatelné řady kapel, hrajících keltský rock či keltský punk - styly, jež jsou velice populární.

Wake Me Up (#124) je ukázka, že jejich předělávky se nemusejí omezovat na rockovou hudbu. Třeba Aviciiho hit funguje velice dobře. V jejich diskografii potom najdete třeba hity od Muse, Snow Patrol, Coldplay, nebo devadesátkových Snap!.

Kodaline

Irská kapela Kodaline už asi málokomu přijde neznámá. V playlistu už jednu jejich skladbu máme, ale v loňském roce vydali nové album, které si zaslouží pozornost. Svým třetím dílem si podmanily většinu světa a ani české publikum k nim není chladné, jak bylo možné se již několikrát během jejich návštěv přesvědčit. Follow Your Fire (#125) a Brother (#126) jsou skladby, před kterými se neschováte. Kombinují zde svůj indie-pop se stále větší dávkou elektroniky a pokračují ve stopách kapel jako jsou Coldplay, najdete v nich něco z Muse, ale stylově nejsou příliš vzdáleni ani od svých krajanů The Script.

Let’s Eat Grandma

Podivný název? Dozajista. Pochází však z jazykové hříčky, která dokazuje, jak důležité je použití interpunkce. Přidání jediné čárky zcela změní význam této fráze. A právě tuto hravost najdete v tvorbě dvou teenagerek tvořících elektronickou hudbu, která je sice pop, ale s trochu alternativním nádechem. V jejich tvorbě najdete podobnost s Björk nebo i Kate Bush, jejich písně jsou neotřelé a jedinečné. Použití elektroniky a živých bicích (a příležitostné využití nástrojů jako kytara, trubka, saxofon či xylofon) zní ve finále velice dobře a je vidět, že obě kamarádky, které se prý seznámily již ve svých čtyřech letech, si svou tvorbu neuvěřitelně užívají. A očividně nejen ony, protože i kritici zvolili opakovaně jejich druhé album za jeden z nejlepších počinů roku 2018.

Hot Pink (#127) je pomalejší popová skladba s výraznými beaty, Snakes & Ladders (#128) je zase založena na elektrické kytaře. Jsou to však jejich smíšené vokály a hravé texty, které jim dodávají na jedinečnosti.

Mrkněme se i na první album, na němž je znát, že cesta k přímočařejšímu popu nebyla až tak rychlá. Zde najdete alternativnější skladby, které si často hrají s atmosférou. Je na něm znát, že je baví experimentovat, a ukazuje vývojovou linku, kdy v Eat Shiitake Mushrooms (#129) se nebojí pustit do rapu či v Rapunzel (#130) do říše pohádek, které v obou případech prezentují se svým smyslem pro humor i pro melodii.

Příjemný poslech a brzy napočtenou!

Žádné komentáře:

Okomentovat