Konečně se dostáváme k další porci hudebních tipů pro Vaše uši. Tentokrát jsem to vzal trochu tematicky a hlavním pojítkem pro všechny příspěvky je pár hudebníků, o kterých jste už asi někde slyšeli. A to vše díky písni, kterou najdete pod číslem 65. Tak si zapněte Spotify a pojďme na to!
Odkaz na playlist Timo Hoeke New na Spotify.
61. The Frames - Fitzcarraldo
62. The Frames - Fake
Glen Hansard se svou kapelou The Frames umě míchá (indie-)rockovou hudbu s příměsí irských vlivů, buduje na silných melodiích, které krom rázných nebo atmosférických kytar doplňují i výborné housle v podání Colma Mac Con Iomaire. Se svými písněmi, které na koncertě ožijí až magickou energií, prorazili do světa, ale známí byli spíše mezi návštěvníky festivalů a fajnšmekry, vyhledávajícími podobnou hudbu. Kdo si je poslechl, nemohl se nevrátit k jejich chytlavým písním. Vlastně i já jsem se k nim dostal trochu náhodou - píseň Fake hrála v rádiu, když jsme s kolegou jeli deštivými ulicemi Dublinu autem z práce. On, Ir, je samozřejmě znal a mně netrvalo dlouho, než jsem si našel první CD. Dnes znám jejich alba nazpaměť, ale rád si je poslechnu kdykoli znovu, ať už doma nebo na koncertě. A jejich, podle mě, asi nejlepší skladbou je Fitzcarraldo, která staví na akustické kytaře, houslích a poté typické gradaci instrumentální i vokální.
63. The Commitments - Mustang Sally
64. The Commitments - Destination Anywhere
Ještě předtím, než pořádně prorazil se svou kapelou The Frames, objevil se Glen Hansard jako herec a kytarista v irském filmu "The Commitments". Filmové zpracování irské stejnojmenné knihy o fiktivní soulové kapele, která se zkouší prosadit v irském Dublinu, bývá často označováno za nejlepší irský muzikál, či dokonce i film obecně. Glenova role zde je malá, je kytaristou v početném ansámblu titulní kapely. Písně z celého soundtracku můžete znát, jedná se o známé skladby od interpretů jako Wilson Pickett, Aretha Franklin, Otis Redding, Al Green ad. V rolích vokálistů a hudebníků se poté objevují i další začínající hudebníci irské scény začátku 90. let - Maria Doyle, Bronagh Gallagher, Andrew Strong. Jedinou známou hereckou postavou je Colm Meaney. Pro pozorné: ve filmu můžete najít v drobných rolích ještě houslistu The Frames a postupně i všechny členy pozdější sourozenecké kapely The Corrs, která se o pár let později prosadila ve většině světových hitparád.
65. The Swell Season - Falling Slowly
Na častých návštěvách českých končin, kde se Glen s kapelou vždy těšili oblibě, se seznámil s rodinou Irglových. S tehdy čtrnáctiletou Markétou hrající na klavír začal skládat písně, které následně The Frames nahráli na albu "The Cost". Rozhodně nejznámější z těchto písní je Falling Slowly, Glen s Markétou za ni získali Oskara za nejlepší filmovou píseň v roce 2008. Skladba byla napsaná pro film "Once", ale ještě předtím se objevila třeba i v soundtracku Hřebejkovy "Krásky v nesnázích". Výborná balada, která dokládá právě to, v čem jsou Glen s Markétou jako základní tvůrčí duo formace The Swell Season silní - chytlavé, emotivní melodie, spojení akustické kytary a piána, vokálů obou protagonistů, stupňování a gradování jednotlivých pasáží skladeb.
66. Glen Hansard - Her Mercy
67. Glen Hansard - Way Back in The Way Back When
Po dvou albech s The Swell Season vyrazil Glen na sólovou dráhu. Velká část muzikantů zůstala - základ kapely byli pořád The Frames, ale postupně přibývali další hudebníci a původně tradiční rocková kapela přibrala houslistky, cellistku či dechovou sekci. I hudebně se Glen trošku odklonil a jeho folk-rock přibíral více vlivů z klasického rocku. Nové písně, které vydal na dosavadních třech albech, jsou i nadále silně melodicky založené, viz skladba Mercy. Stále je jeho silnou stránkou střídání intenzity jednotlivých pasáží a jeho hlavní devizou zůstává nezaměnitelné gradování v průběhu skladeb. Přestože osciluje na pomezí (indie-)rocku, folku a popu, častěji se objevují třeba i bluesové prvky, viz Way Back in The Way Back When. Písně jsou více strukturované a propracované. Na koncertech poté umě mísí tyto nové skladby se staršími z repertoáru obou předchozích kapel, jež ovšem převléká často do tohoto nového kabátku. Ale ať jsou nové písně zabalené ve vrstvách dalších nástrojových partů sebevíc, v pozadí je stále slyšet a cítit písničkářský duch Glena Hansarda, který ho dostal z ulic Dublinu, na nichž hrál ve svých mladistvých letech, až na světová pódia.
68. Markéta Irglová - Time Immemorial
Na sólovou dráhu se ale nevydal pouze Glen, ale i Markéta, která dnes žije na Islandu. Její hudba je však dost odlišná od předchozí tvorby s Hansardem - je založená na piánu, které doplňují často exotické nástroje v popředí s íránským bubínkem daf, na který hraje její kolegyně Aida Shahghasemi. Tvorba samotná je spojením islandského klidu, orientálních vlivů a Markétiných nálad a melodií. Písně jsou hodně mírné, příjemné na poslech s libými, ale ne prvoplánovými melodiemi.
69. Rob Bochnik - Leaving On Sunday
Rob Bochnik je v Chicagu narozený kytarista polského původu. Od roku 2002 je kytaristou kapely The Frames, stejně tak byl součástí The Swell Season a Hansardovy nynější kapely. Kromě koncertování s Glenem však doprovází na turné i Markétu Irglovou. A pokud se s nimi zrovna neprocestovává světem, tak se věnuje vlastní hudbě. V roce 2017 vydal album "Loveevolve" a tato píseň je z něj ochutnávka. Při nahrávání se rozhodl nespoléhat na své slavné muzikantské kolegy a většinu nástrojů a vokálů si nahrál sám, písně si sám napsal i produkoval. Je to trošku odlišné od Glenova stylu, poklidnější, ale ideální třeba k odpolednímu šálku kávy.
70. Tichonov - Palm
A jako bonus je tu kapela Tichonov z Valmezu. Jejich atmosférický a zadumaný indie-rock můžete potkat na festivalech, kde jsem je viděl naživo i já a musel jsem si pořídit jejich album hned na místě. A to jsem ještě nevěděl o spojitosti, díky které se dostávají i do této desítky přídavků do playlistu - jejich album produkoval právě Rob Bochnik. Jinak jednotlivé hudebníky této formace můžete najít i v dalších českých kapelách - Republic Of Two, Luno, Elektrick Mann, Fiordmoss.
Nezbývá než dodat: příjemný poslech!
Žádné komentáře:
Okomentovat