21.12.20

Scary Christmas #4: Swan Song // Strašidelný Advent #4: Labutí píseň

Pro poslední týden Strašidelného Adventu jsem vybral zatím nejnovější příspěvek zde na blogu. Originál je opět v angličtině a česká verze je překlad. Jedná se o příběh o nadcházející zimě, což většinou znamená, že něco zároveň končí. A tentokrát to není pouze podzim. Navíc se jmenuje Labutí píseň, což je další odkaz na to, že se něco chýlí ke konci, což pěkně koresponduje s časem publikování. Užijte si dopis od muže, který se stal svědkem toho, čím byl roky posedlý.

Přeju Vám pěkné (ne strašidelné) Vánoce a Šťastný Nový Rok!! Opatrujte se!

(Celou povídku si můžete otevřít zde ve formátu PDF.)

Now, for the ultimate week of this year's Scary Christmas, I have the most recent outing on this blog so far. Again, the English version is the original, the Czech is a translation. It's a story about a winter coming up, which usually means that something is ending. It's not just the autumn, though. There's more to it. Plus, its title - Swan Song - is a reference to something coming to an end as well, which suits the timing of publishing. Enjoy this little letter from a man who have witnessed something he was obsessed about for years.

Have a Merry (not Scary) Christmas and a Happy New Year!! Stay safe!

(Get the short story here in PDF.)

13.12.20

Scary Christmas #3: The Night Bus // Strašidelný Advent #3: Noční autobus

Čas kvapí a už tu máme třetí adventní neděli, samozřejmě opět strašidelnou. Tentokrát jsem se pohrabal v archivu a vybral povídku, kterou pozorní čtenáři už mohli číst. Byla to první povídka zde na blogu, následně byla přes rok skryta, protože se účastnila soutěže, a po uzavření a vyhodnocení soutěže byla vrácena zpět na své místo z léta roku 2016. 

Nově jsem jí dal i anglickou verzi. Povídku stále řadím mezi ty Top, co jsem napsal, líbí se mi její atmosféra, tak doufám, že se bude líbit i Vám. Příjemné počtení (mráz běhající po Vašich zádech je efekt, na nějž autor cílil)!

(Celou povídku si můžete otevřít zde ve formátu PDF.)

Time is running fast and we're now into third week of Scary Christmas. This time I dived into my archive and dug up a story a careful reader might have read in the past. It was the first published story on this blog, later was hidden for over a year when it was participating in a competition, and then restored back into its place in 2016 when the competition was concluded.

This year, I completed the English version of the story, which I still consider one of the best ones I've created. I love the atmosphere and hope you'll love it too. Enjoy the story (and note that shivers down your spine is author's desired outcome)!

(Get the short story here in PDF.)

06.12.20

Scary Christmas #2: The Visitor // Strašidelný Advent #2: Návštěvník

Pro druhý adventní týden jsem si vybral příběh, který by se spíše řadil do kategorie sci-fi. Po prvním hororovém příspěvku takové menší oddechnutí, ačkoli napětí opět chybět nemůže. Samotný nápad jsem si chvíli nosil s sebou, než jsem našel správnou formu, jak jej prezentovat. Povídka vznikla jako vůbec druhá povídka v angličtině a česká verze je tedy opět překlad.

Spíše než sci-fi galaktických válek se jedná o klasickou formu žánru s částečnou inspirací povídkami českého vizionáře Ludvíka Součka. Základem je skečovitý příběh zasazený do fiktivního světa, jenž není prokreslený do detailu, neboť to ani forma ani rozsah nevyžadují. Věřím, že se povídka bude líbit i lidem, kteří běžně sci-fi nečtou, a to proto, že se nejedná o složité popisy světů, kreatur a technologií. Jedná se o sci-fi okrajové, které bych sám pojmenoval spíše nai-fi (sci-fi = science fiction, nai-fi = naive fiction, tedy naivní fikce, ne nutně založená na vědeckých základech).

Zkuste se tedy podívat do nového světa spolu s naším Návštěvníkem. Pěkné čtení!

(Celou povídku si můžete otevřít zde ve formátu PDF.)

For second Scary Christmas story I picked a sci-fi piece. After the first, purely horror/thriller experience, this will be a relaxing moment of sorts, though the suspense is a must. The idea was with me for some time, I was just looking for the right way of presenting it. It is a second story written in English and then translated into Czech language.

Rather than galactic-wars-esque sci-fi, this is a classical piece of the genre with partial inspiration by short stories by Czech visionary Ludvík Souček. Its basis is a sketchy narrative set in a fictional world only vaguely described, more focused on the idea than the world itself. I am certain even readers who are not into sci-fi will enjoy this story because it is not focused on sparkling battles, descriptions of worlds, creatures and technologies. I like to think of it as a new sub-category of the genre I call nai-fi (sci-fi = science fiction, nai-fi = naive fiction).

Now, go and have a look into the new world, hand-in-hand with our Visitor. Enjoy the reading!

(Get the short story here in PDF.)

29.11.20

Scary Christmas #1: The Best Friend // Strašidelný Advent #1: Nejlepší přítel

Na začátku tohoto roku jsem si prošel kolotočem nečekaných a neplánovaných zážitků - od hospitalizace hned po začátku roku, přes ztrátu zaměstnání (neměla nic společného se situací s covidem-19, o tom jsme v té době slyšeli jen od svých čínských kolegů), ztrátu člena rodiny a další změny a události v rodině, skoro půlroční "prázdniny" strávené doma a na výletech s holkama až po novou pracovní výzvu. Na pozadí toho všeho probíhalo něco, co jsme spolu prožívali a prožíváme všichni a co v našich životech nemělo obdoby a ještě před rokem by nám to přišlo stejně utopické jako všechny apokalyptické filmové trháky, jimiž nás zásobuje Hollywood. Ano, myslím tím dvojici slov, jež jsme před rokem vůbec neznali a dnes neuplyne den, abychom je alespoň nezmínili. (Covid a lockdown.)

Stejně tak jsem si v lednu dal předsevzetí být více aktivní na blogu a hlavně vypustit do světa další povídky. Ta aktivita mi skoro i vyšla, díky tomu jste si mohli přečíst články o projektu Bez frází, fejeton o Kostce, vyzkoušet deskovky ke stažení zdarma nebo se se mnou ohlédnout za člověkem, který mě k deskovkám kdysi dávno přivedl a jemuž už nikdy tváří v tvář nepoděkuju. Vedle toho jsem opět psal i o hudbě, kterou jsem objevil a nabídl svým čtenářům ukázky skrze Spotify playlist, a přidal jsem i něco málo ze světa kulinářského.

Hlavně jsem si však na konci zimy řekl, že během roku vydám čtyři povídky v tomto roce. Jak to dopadlo? Tu první jste si mohli přečíst v červenci. Jak jsem měl v plánu, vyšla v češtině a v angličtině zároveň. A to bylo všechno. Co ty další 3, říkáte si? Že jsem se nějak zapomněl? Ano i ne.

Tímto bych Vás tedy chtěl přivítat do své vlastní verze Adventu - Adventu strašidelného. Uznávám, že to není tak libozvučné jako anglická alternativa - Scary Christmas (hříčka, kdy Scary a Merry si jsou podobná slova s významem "strašidelné" vs "šťastné" Vánoce). O co jde? V každém adventním týdnu Vám nabídnu jednu povídku, vždy v češtině a angličtině zároveň. Je jen na Vás, kterou verzi si vyberete. Já Vám pouze řeknu, která z nich je originál a co je překlad, zbytek nechám na Vašem výběru, Vašich možnostech a schopnostech.

Každopádně budu rád za zpětnou vazbu na jednotlivé příběhy, ať už v jakékoli formě (na FB profilu, pod článkem na blogu, po emailu, atd.). Nebudu to dále protahovat a představím Vám první příspěvek: povídka Nejlepší přítel je překladem originální anglické povídky The Best Friend - první, kterou jsem napsal v angličtině. Zároveň ji považuji za jednu z nejlepších, jaké jsem zatím vytvořil. A jako bonus, moje žena nechala od ilustrátorky vytvořit obálku/úvodní kresbu pro povídku a myslím, že se velice povedla, takže ji samozřejmě též najdete v příloze. Ať se Vám líbí!

(Celou povídku si můžete otevřít zde ve formátu PDF.)

At the beginning of this year, it was a roller-coaster of events and experiences - from being hospitalized, losing job (nothing to do with the whole covid-19 thing, then only heard about from our Chinese colleagues), loss of a family member plus other events and changes within family, almost 6 month of "vacation" at home and on walks with girls, to a new job challenge. Background provided what we all came to know and what changed our lives in an unimaginable way, much like the apocalyptic Hollywood blockbusters. All that could be summed up in two words we didn't even know the meaning of a year ago - covid and lock-down.

In January, I made a vow in my mind to be more active on this blog and to release more stories. I almost made it, you had a chance to read a lot of board games stuff, including the print-and-play initiative, some extra articles, more music to explore through my commented playlist... All that was in Czech only, with the exception of a single short - and I mean really short - story. So instead of releasing 4 stories that I planned, there was one back in July. It was English original with a Czech translation. What about the other 3, you ask?

I'd like to welcome you to my own special event I like to call "Scary Christmas" (yes, scary being a word play at "merry"). In each of the four Advent weeks, I will serve you one story, both in Czech and English language. I'll leave it up to your choice, which one you'll read but I'll be more than happy to hear what you thought about the story.

This week's story is called "The Best Friend" and is the first one I've ever written in English. It's special on several other levels, too. My wife had an illustrator to make a cover for it which I really love so it's included. I regard this story as one of the best I've yet created. Hope you'll like it, too!


(Get the short story here in PDF.)


17.11.20

Speciál: Vývary

Polévka je grunt. Asi všichni jsme to slýchali od prarodičů. Ono na tom něco bude. Nejen, že se jedná o jednoduchý způsob, jak se nepřesytit hlavním chodem - díky polévce dokážeme nenásilně snížit počet kalorií z celého jídla, ale v období, které přichází třeba v těchto dnech, kdy začíná být sychravo, mlhavo, deštivo a chladno, je polévka jednoduchou cestou k zahřátí a dodání energie či k posílení imunity. Vývar je méně kalorický než krémové polévky a jeho účinky během různých viróz a nachlazení snad ocení úplně každý. Vývary najdete všude na světě, ve všech zeměpisných šířkách i délkách. Výhody a "léčivé" účinky takového vývaru - ať už toho klasického, jak ho známe z našich restaurací a domácností, nebo třeba silného vietnamského Pho - člověk uvítá i po náročné noci společenského charakteru podpořené notnou dávkou alkoholu.

V posledních letech jsem se do vývarů celkem obul a i díky dceři máme vývar téměř každý týden. Samozřejmě se snažíme točit různé varianty, nejoblíbenější a nejchutnější je však klasický hovězí. Krom něj se ale podíváme i na některé další, často i méně tradiční varianty. Seznam není ani zdaleka myšlen jako definitivní a v budoucnu se zde třeba objeví další recepty, prozatím je to tedy takový souhrnný recept. Stejně tak se zde již další recepty, jež jsou blízké tomuto seznamu, objevily - viz:

Moje poctivá česnečka

Thajská polévka pro všechny příležitosti

Teď už pojďme na ty vývary!

11.10.20

Spotify Playlist - další porce nové hudby (říjen 2020)

Ač nás jako společnost zbrzdila probíhající epidemie, v hudebním světě o novinky rozhodně není nouze. Ano, hudebníci se musejí vypořádat s omezenými či nulovými možnostmi koncertování, ale řada z nich se tohoto omezení chytila jako nové šance, takže můžeme najít interprety, kteří své koncerty pořádají online a dokonce na ně prodávají i virtuální vstupenky za často symbolickou cenu. Fanoušek tak dostane možnost si z domova prožít jejich vystoupení a za to jim troškou přispět, protože právě příjmy z koncertů jsou tou nejdůležitější položkou v rozpočtu interpretů. Ano, existuje merch a mnozí z nás si kupují více kousků než v minulosti, a to včetně hudebních nosičů, ale takových nadšenců je pořád poměrově celkem málo. Jiní si častěji pouští své oblíbence na streamovacích platformách, často i bez zvuku přes noc, ale i příjmy z těchto streamů jsou pouze malými položkami. Část interpretů tedy využila vynucené pauzy k další tvorbě, protože dnes si téměř každý dokáže vytvořit nahrávku doma, a to i v době zakázaného družení se - kapely tak mohou hrát "online", propojení ze svých domovů a spolu tvořit. Díky novým technologiím toto není problém. Je nemálo kapel, jejichž členové se nacházejí na různých koncích planety a přesto jsou schopni se takto "scházet" a tvořit. A doba covidová k tomuto způsobu přivedla i další.

Na druhou stranu hudební nadšenci mají zdánlivě menší možnosti objevování nových interpretů. Ti, kdo k tomu potřebovali koncerty, (ne vždy) tiše trpí. Ale i ostatní mají složitější situaci. V létě jako blesk z čistého nebe skončila jedna z největších světových hudebních publikací, britský časopis Q. Jako dlouholetý odběratel, pro něhož bylo právě Qčko hlavním zdrojem informací z hudební sféry, jsem se vydal hledat nové světy. A stále hledám; věřím, že to chvíli potrvá, zatím žádný další časopis ani server mě plně nepřesvědčil o tom, že by byl plnohodnotným náhradníkem. Pokud o nějakém víte, rád se o něm dozvím v komentářích pod článkem.

Objevování nové hudby se tedy stalo svým způsobem složitější, nebo spíše více časově náročné. Ale i tak se mi daří nacházet. A právě o pár dalších nálezů bych se s Vámi chtěl podělit i tentokrát. Tak pojďme na to, pusťte si Spotify, otevřete si playlist Timo Hoeke a začtěte se do následujících řádků na pozadí nových skladeb.


05.07.20

Povídka: Being Is a Hungry Business / Bytí je hladová záležitost (2020)

Přátelé, čtenáři,
tento blog původně začal jako způsob ventilace mých povídek. Proto jistě napjatě čekáte, jestli ještě nějaká někdy přibude. Ano, uznávám, jsou to již více než dva roky od posledního povídkového příspěvku. Je tedy na čase trochu oživit dění. Zvlášť když jsme se za tu dobu dostali do mínusu.

Dvě povídky, které na blogu byly, naopak zmizely. Pravidla soutěží zní, že povídky nesmí být publikovány, a to ani nikde na internetu včetně blogů. Takže povídky "Noční autobus" a "Nová hrozba" zmizely. V poslední době se znovu objevily, což značí, že jejich účast v soutěži skončila. K té se dostaneme později, až - doufám - se mi podaří připravit i anglické verze a vyjdou zde znovu.

Dnes Vás však čeká světová premiéra - první povídka, kterou jsem napsal v roce 2020. První povídka, kterou jsem napsal anglicky a následně dokončil i českou verzi. Je to krátká záležitost, poetický pohled na ne moc poetickou situaci. Tak trochu by mohla být volným pokračováním právě povídky "Nová hrozba". Každopádně je to nový začátek. Já zároveň pracuju na dalších povídkách a jejich oboujazyčných verzích, takže se tu snad brzy objeví.

Prozatím si užijte tuto ochutnávku. Pokud zvládnete, běžte do anglické verze, přece jenom je to originál. Ale tím nechci tvrdit, že je lepší nebo propracovanější než její český mladší sourozenec. Tak snad Vás bude bavit. Dejte mi vědět Vás názor.

Pěkné počtení!

(Celou povídku si můžete otevřít zde ve formátu PDF.)

Friends,
until now this blog was completely in Czech language. It started as a space for my short stories, but soon expanded with further posts of my favourite food recipes and tips what not to miss in music industry. About two years ago, I started writing stories in English, something I am really glad my wife kind of forced me to, because I'm more happy with the results and the creating process has gotten more natural.

So now, for the first time here, a new story in English, together with its Czech counterpart/translation. It's just a tiny piece of poetic view on a not-so-much-poetic situation. Regardless whether you choose to read the original or the translation, I'll be glad to hear your views on it!

Have fun reading!  

(Get the short story here in PDF.)

25.05.20

První porce deskovkových recenzí v roce 2020

Rok 2020 začal ve svižném tempu a kvůli aktuálnímu dění jsem si ani nevšiml, že už minul konec dubna, takže moje spolupráce s CzechGamerem už načala třetí rok. Po prvním roce, v němž jsem stihl 16 recenzí na společenské hry a k tomu jednu recenzi na luxusní sluchátka a dvě aktuality, utekl ten druhý rok rychleji než bych čekal. Za posledních dvanáct měsíců jsem přidal celkem pět článků aktualit a speciálů a k tomu značně navýšenou porci celkem 34 recenzí na deskovky.

Od začátku roku 2020, tedy od posledního souhrnu zde na blogu, přibyly následující:

17.05.20

Print & Play - deskovky zdarma

Doba koronavirová přinesla změny, které jsme pocítili všichni. Objevila se třeba vlna solidarity. Ke zdravotníkům. K lidem kolem nás. Zároveň jsme trávili víc času doma. Víc času "o samotě" - bez různorodého sociálního kontaktu, jen s těmi nejbližšími - rodinou, spolubydlícími, atd. A i zde se objevila solidarita. Můj oblíbený autor nabízí knihu (dle Vašeho výběru) zdarma - bohužel kvůli licencím ne v České republice, ale i tak je to super nápad. Pro autora dostat se blíž ke čtenářům. Pro čtenáře přečíst si novou knihu, kterou si v době zavřených obchodů nemohli pohodlně koupit.

Vydavatelé deskových her - a to nejen ti čeští - nabídli některé své produkty (v okleštěné či zjednodušené verzi) ke stažení. Většinou Vám postačí černobílá tiskárna a nůžky a můžete si vyzkoušet více než deset her. Takže máte možnost bezplatné zábavy na dlouhé dny a noci. Navíc si můžete vyzkoušet deskovky, o nichž už dlouho přemýšlíte, nebo i takové, o jakých jste ještě ani neslyšeli.

Pokud Vás právě toto zaujalo, tak jsem Vám shrnul nabídnuté hry ve formě Print & Play, které jsou dostupné v češtině, do článků na CzechGamer.com. V následujících třech odkazech najdete více informací pro každou z nabízených her. A pak už stačí jen vytisknout a dát se do hraní.

Hry Print & Play od Asmodee / BlackFire
Vyzkoušet si můžete tituly jako Dixit, Dobble, Cortex Chalenge, Unlock!, Combo Color nebo Timeline Classic.

Hry Print & Play od MindOk
V této porci najdete mobilního asistenta pro český party hit Krycí jména, vstupní případ pro Kroniku zločinu a navíc rozšíření pro hru Kingdomino.

Hry Print & Play od Albi
Albi to pojalo trochu komplexněji, takže na dedikované stránce Demíčka najdete porci her k vyzkoušení - Tipni si!, Gobbit, Yogi, Mozkovnu, Únikovku a Detektivní únikovku, Railroad Ink a v ČR dosud nevydanou (ale plánovanou) Taco kočka koza sýr pizza - a něco navíc - Aktivity s Kvídem. Pokud ještě neznáte Kvída, vězte, že se jedná o edici vzdělávacích her a dalších prvků pro děti rozličného věku.

Na některé z titulů jsem sám dělal recenzi a i ty ostatní Vám můžu vřele doporučit k vyzkoušení. A pokud naznáte, že Vás hra baví, můžete si později koupit její plnou deskovkovou verzi v obchodech.

Příjemnou zábavu!

13.05.20

Bez frází... aneb počtení (nejen) pro sportovní nadšence

Před nějakým časem jsem objevil server Bez frází přinášející příběhy sportovců z jejich vlastní optiky. Zaujalo mě tehdy, jako správného fanouška litvínovského hokeje, vyprávění Martina Ručinského o návratu z NHL a následných letech v české hokejové extralize zakončených historicky prvním titulem pro severočeský hokej. Letos jsem se na server vrátil přes příběh dalšího litvínovského hokejisty, Franty Lukeše, jehož gól byl zlatou tečkou na cestě za stejným triumfem žlutočerného týmu. Tentokrát jsem nezůstal u jediného článku, postupně jsem se vracel pro další příběhy.

Bez frází je ostatně čtivo, k němuž se budete vracet rádi. Jednotlivé příběhy sportovců jsou pečlivě a záživně sepsány a rozebrány. Vždy se váží k určitým událostem jejich kariéry, která nemusí být čtenářům nutně známa. Některé příběhy znějí trochu jako omluva nebo zpověď, jindy zase vysvětlení či jen vzpomínání, ale pokaždé čtenáře pohltí, takže je téměř nereálné přestat hltat řádky. Kolik nocí jsem se "zapomněl" a četl do pozdních - skoro až brzkých ranních - hodin, ač jsem věděl, že bych měl dávno spát. Ale i spánkový deficit mi stál za to se k příběhům na Bez frází vracet.

Ve většině se jednalo o příběhy z hokejového světa; ať už dalších litvínovských hráčů, protagonistů naganského úspěchu, tak i starší hokejové historie. Mezi nejlepší podle mě patří:

Martin Ručinský: Doma - počtení pro každého litvínovského fandu, pro každého hokejového srdcaře, pro každého patriota a snílka, který si jde za svým cílem
Milan Antoš: Devátého března - bývalý hokejista, dnes komentátor na České televizi, o těžkých a strastiplných životních zkušenostech, o nichž jste netušili, když jste jeho hlas poslouchali během hokejových zápasů
Tomáš Plekanec: Do detailu - hokejová hra není jen o gólech a nahrávkách, je hromada "černé práce", kterou divák tolik neocení, ale tým bez ní nemůže být úspěšný
Radko Gudas: Silnější pes - jaký byl vývoj hokejového obránce, kterého známe pro jeho tvrdou a nekompromisní hru
Luděk Bukač: Když si hráči diktují - legenda mezi hokejovými trenéry popisuje události, bez nichž by asi Nagano nebylo, ale které ukazují hokej a jeho hlavní hvězdy z úhlu, o němž se příliš nemluví
Ondrej Rusnák: Lidi se mají i hůř - zdravotní peripetie a životní překážky, které překonával tento slovenský hokejista, Vás přesvědčí, že se máte vlastně dobře, přestože si pořád zoufáte a stěžujete

Přes všechny hokejové příběhy ale mezi ty nejsilnější patří hlavně následující dva ze světa plaveckých závodů:

Barbora Závadová: Čtyři a půl minuty - náhled na kariéru z perspektivy mladé české plavkyně, kterou jsem do té doby neznal, je zábavný i poučný
Daniel Málek: Správný výsledek - jeden z nejlepších českých plavců se ohlíží za svými úspěchy na mezinárodní scéně

Právě příběh posledního jmenovaného mě potěšil asi nejvíc, protože v dobách kdy jsem ještě závodně plaval, tak byl Daniel můj vzor. Dodnes si pamatuju, jak jsem sledoval olympijské plavecké klání v roce 2000; každý den jsem si běžel koupit deník Sport s nejnovějšími výsledky závodů a sledoval jsem (nejen) české plavce v čele právě s Málkem.

Hned, jak jsem se začetl, jsem se chtěl o tento klenot podělit i se světem kolem sebe. Jako první mne napadl můj táta. Měl šiřší rozhled po sportovním světě než mám já, určitě by ho to zajímalo. Moc rád bych mu to poslal k přečtení, ale bohužel už jsem k tomu nedostal příležitost. Nakonec to doporučuji Vám - svým čtenářům - a doufám, že Vás tyto příběhy budou bavit stejně jako mě. A pokud jste sportovní nadšenci, třeba Vás zláká i knižní podoba těchto zpovědí. Pro Vás nebo Vaše blízké. Neváhejte, běžte do toho, ať toho někdy nelitujete (tak jako já).

Díky, že mě čtete. Brzy zase naviděnou.

29.04.20

Spotify Playlist - další porce nové hudby

Když se člověk podívá na žebříčky nejlepších alb v posledních letech, nelze si nevšimnout, že ubývá kapel a přibývá sólových umělců. I dříve fungující kapely navíc často přestávají fungovat ve stejném režimu a stávají se spíše projektem jedinců, v němž další hudebníci hostují a vypomáhají. O tom, proč tomu tak je, se již popsalo nemálo prostoru na stránkách tisku nebo v internetových médiích – od ekonomických důvodů interpretů (v hudební branži se přece jen točí méně peněz než dříve, prodeje nosičů klesají, streaming je sice alternativou, ale umělci z něj mají nižší příjmy a musí se snažit je vyhledávat jinde), přes dostupnější možnosti spojené s technologiemi nahrávání a tvorby hudby (dnes si na mobilech a počítačích vystačíte s programem, přes který nahrajete zdánlivě jakýkoli hudební nástroj, budou Vám k tomu stačit (midi-)klávesy nebo elektrická kytara), až po teorie o větší sobeckosti hudebníků (proč dělat kompromisy mezi čtyřmi, pěti či sedmi členy kapely o tom, jak by měl finální produkt vypadat, když můžete držet kreativní taktovku sami a neztrácet čas debatováním?). Dnešní příspěvek do playlistu jde spíše proti tomuto trendu. Přináší pouze kapely. Nové, svěží, razantní a s jasným názorem na svět a dění kolem sebe. Zároveň, ač se k tomu ne vždy hlásí, jsou všichni důkazem toho, že PUNK’S NOT DEAD. Takže - otevřete si Spotify na stránce Timo Hoeke a jdeme na to.


29.02.20

Tak trochu fejeton: Kostka

 Kostka

aneb důkaz toho, že člověk je tvor hravý


Asi nikdo nemůže zpochybnit, že pro lidské pokolení je kolo jedním z nejvýznamnějších vynálezů. Však se podívejte kolem sebe. Většina předmětů kolem Vás by bez něj asi neexistovala. Dost možná ani my samotní. Pojďme se však podívat na jeho protiklad. Pryč je elegantní křivka, která nemá konce. Hladká a jemná. Namísto ní přichází rovná hrana, zakončená pravým úhlem. Tak asertivní, ba možná až agresivní tvar nelze přehlédnout. V kontrastu s kolem je to úchvatně odvážný počin – kostka.


08.02.20

Porce deskoherních informací

Ať už to sledujete, či ne, recenze na deskovky mi i nadále vycházejí na serveru CzechGamer.com. V posledních měsících jsem se do toho dost "obul" a tak za poslední tři či čtyři měsíce vyšlo celkem dost nových příspěvků. Ty jsem už nestíhal přidávat sem, což věřím, že nebylo naposledy :-). Zde tedy rychlé shrnutí toho, co vyšlo od cca. konce září.

Kingdomino + Queendomino
Téměř partnerská dvojice rodinných her s dílky krajiny připomínajícími Carcassonne a chytrým mechanismem, jež je zase na hony odlišný od Carcassonne.
CzechGamer.com: Kingdomino a Queendomino - svazek vskutku královský

Hurá zmrzlina
To je opravdu dětská hra, nebo párty hra pro pozdní noční hodiny. Zábava založená na šikovnosti a koordinaci.
CzechGamer.com: Hurá zmrzlina: Léto možná skončilo, ale na zmrzlinu není nikdy pozdě

Scythe: Nová setkání + Vzestup Fenrise
Dvojice rozšíření pro dříve recenzovanou hru Scythe od Albi. Díky rozšíření Vzestup Fenrise jsem poprvé přistoupil k absolutnímu hodnocení 100%, protože tento počin si to opravdu zaslouží.
CzechGamer.com: Dvě rozšíření pro Scythe: Nová setkání a Vzestup Fenrise

Expedice příroda: 50 plodů našich zahrad a polí
Toto je spíš naučná sada než klasická deskovka. Sada karet o našich plodinách, bylinkách, atp. se dá použít jako vědomostní hra, nebo si můžete kartičky jen prohlížet kdykoli se budete chtít dozvědět něco nového. Určeno je to samozřejmě přimárně dětem, ale občas budete překvapeni, co se i vy můžete dozvědět...
CzechGamer.com: Expedice příroda: 50 plodů našich zahrad a polí

Jízdenky, prosím! Evropa
Klasika deskoherních klasik, tentokráte s českým názvem. Nezvykle vysoké hodnocení je oprávněné, hra je jednoduchá na osvojení, ale skoro až návyková. Navíc vůbec neztráci na zábavnosti opakovaným hraním.
CzechGamer.com: Jízdenky, prosím! Budujte železniční síť Evropy

Chameleón
První z her od vydavatele Trefl, ke které jsme se dostali. Párty záležitost plná klamu a přetvářky.
CzechGamer.com: Dokážete klamat tělem, nebo přiznáte barvu?

5 sekund
Další z tvorby firmy Trefl. Zběsile rychlá odpovídací hra, ve které je postřeh a rychlé uvažování to nejlepší. Opět dobrá sázka na zábavný večer s partou přátel.
CzechGamer.com: Dokážete odpovědět na otázky během 5 sekund?

Milostný dopis
Rychlá karetní hra, ve které měníte role a využíváte jejich schopností, abyste se na královském dvoře vetřeli do přízně spanilé princezny. Překvapivě jednoduchá a přitom strategická hra, která je slabší snad pouze ve dvou hráčích.
CzechGamer.com: Intrikami za ruku princezny a půl království

Jídlo, s.r.o.
Pokud znáte stejnojmenný pořad z tvorby televize Stream s Romanem Vaňkem, asi tušíte. Vědomostní hra založená na pořadu, mnoho z odpovědí můžete znát právě z pořadu. I pro neznalce však má své kouzlo díky množství informací z kulinářského světa.
CzechGamer.com: Jídlo, s.r.o.: gastronomická vědomostní desková hra

Gobbit
Rychlá postřehová karetní záležitost pro celou rodinu. Svižná a občas zákeřná hra stavící na principu "větší bere".
CzechGamer.com: Zapojte se do víru potravního řetězce na ostrově Gobbit

Sherlock Holmes: Trojitá výzva
Spíše než o hru se jedná o detektivní karetní sadu, ve které prověříte různé aspekty přemýšlení a důvtipu. Bohužel, podobně jako Escape Room principy, po pár hraních už budete znát odpovědi, takže se bude jednat o putovní hru.
CzechGamer.com: Trojitá výzva: staňte se proslulým Sherlockem Holmesem

Vánoční speciál
Ještě před Vánocemi jsme v redakci vybrali deset (plus jednu) deskovek různých žánrů, které nás v poslední době opravdu zaujaly a neměly by uniknout Vašemu zájmu a pozornosti. Výsledky najdete v mém speciálu.
CzechGamer.com: TOP 10 deskových her pod stromeček

Příjemné počtení! Dejte vědět, které hry zaujaly v poslední době Vás a které z těchto jste zkusili.

09.01.20

Spotify Playlist - další porce nové hudby

Tento článek už na Vás čeká skoro měsíc, ale svátky a další důvody ho postupně zdržovaly až do dnešního dne. Tímto Vám tedy přeju všechno nejlepší do Nového Roku 2020, a rovnou se do toho pustíme. Otevřete si Spotify a můžem začít. Tentokrát se podíváme na dvojici kapel Editors a Twin Atlantic. Můžete to brát třeba jako první díl toho, co se mi líbilo v roce 2019, protože letos žádné souhrnné ohlédnutí za uběhlým rokem neplánuju, ale na hudbu, kterou jsem potkal, stejně tak nějak dojde...

Odkaz na playlist Timo Hoeke New na Spotify